Home Sport Swimming State Swimming Results

State Swimming Results

30
SHARE

Division 1

Team scores: 1. Andover 488.50, 2. Acton-Boxboro 267.50, 3. Newton North 263, 4. Chelmsford 210, 5. Brookline 176, 6. Haverhill 170, 7. Needham 165, 8. Boston Latin 148. 9. Framingham 109. 10. Lexington 86

200-yard medley relay: 1. Andover, 1:50.52; 2. Newton North, 1:51.22; 3. Boston Latin, 1:53.56; 4. Acton-Boxboro, 154.33; 5. Haverhill, 1:54.62; 6. Chelmsford, 1:55.42

50 free: 1. Sophia Ju, Andover, 24.28; 2. Laura Latham, Chelsmford, 24.65; 3. Sara Song, Brookline, 25.01; 4. Lillian Chi, Acton-Boxboro, 25.44; 5. Renee Sutherland, Chelmsford, 25.56; 6. Caroline Beecher, Newton North, 25.63

200 free: 1. Mia Galat, Andover, 1:53.18; 2. Kara Davidson, Methuen, 1:57.63; 3. Lily Barker, Arlington, 1:58.57; 4. Claire Tzouros, Brookline, 1:58.68; 5. Laura Cisneros, Brookline, 2:00.22; 6. Taylor Waligora, Haverhill, 2:01.2

200 free relay: 1. Andover, 1:40.15; 2. Newton North, 1:41.53; 3. Brookline, 1:43.13; 4. Boston Latin, 1:43.58; 5. Acton-Boxboro, 1:43.73; 6. Chelmsford, 1:44.31

100 free: Victoria Ambrose, Andover, 53.28; 2. Laura Latham, Chelmsford, 53.97; 3. Sophia Ju, Andover, 54.29; 4. Sara Song, Brookline, 54.55; 5. Jordan Clements, Andover, 54.96; 6. Isabella Saarinen, Acton-Boxboro, 55.71

500 free: 1. Emily Clements, Andover, 5:10.11; 2. Lily Barker, Arlington, 5:16.93; 3. Ashley Grover, Andover, 5:18.62; 4. Naomi Wright, Chelmsford, 5:19.37; 5. Eliza Williams, Andover, 5:19.43; 6. Laura Cisneros, Brookline, 5:20.77

1-meter diving: 1. Halia Bower, Framingham, 533.60; 2. Tina Coleman, Acton-Boxboro, 443.85; 3. Sydney Ho, Andover, 421.95; 4. Megan Carroll, Haverhill, 415.25; 5. Olivia Rieur, Brookline, 391.55; 6. Aditi Sirsikar, Acton-Boxboro, 378.20

100 backstroke: 1. Isabella Korby, Acton-Boxboro, 58.18; 2. Emily Ma, Andover, 59.54; 3. Casi Glejzer, Acton-Boxboro, 1:02.46; 4. Katie Krom, Boston Latin, 1:02.68; 5. Kate Vogelzang, Lexington, 1:02.69; 6. Andrea Pantazi, Andover, 1:03.19

100 breaststroke: 1. Jordan Clements, Andover, 1:06.66; 2. Serena Ly, Newton North, 1:07.04; 3. Meaghan Driscoll, Haverhill, 1:07.65; 4. Courtney Morgan, Chelmsford, 1:07.91; 5. Keira McGrath, Boston Latin, 1:08.34; 6. Polina Malinovskaya, Andover, 1:09.56

100 butterfly: 1. Mia Galat, Andover, 56.98; 2. Ashley Grover, Andover, 59.63; 3. Ciara McCormack, Newton North, 1:00.14; 4. Callie Coady, Haverhill, 1:00.40; 5. Lillian Chi, Acton-Boxboro, 1:00.56; 6. Kara Davidson, Methuen, 1:00.7

200 individual medley: 1. Emily Clements, Andover, 2:05.01; 2. Victoria Ambrose, Andover, 2:06.59; 3. Isabella Korby, Acton-Boxboro, 2:11.68; 4. Meaghan Driscoll, Haverhill, 2:12.83; 5. Emily Ma, Andover, 2:14.07; 6. Naomi Wright, Chelmsford, 2:15.75

400 free relay: 1. Andover, 3:37.12; 2. Newton North, 3:40.48; 3. Acton-Boxboro, 3:41.82; 4. Needham, 3:45.56; 5. Haverhill, 3:46.21; 6. Chelmsford, 3:46.96

Division 2

Team results: 1. Reading 388.5; 2. Wellesley 350; 3. Natick 211; 4. Central Catholic 176; 5. Belmont 172; 6. Ursuline 164; 7. Melrose 160; 8. Winchester 143; 9. Marshfield 127; 10. Notre Dame-Hingham 122

200-yard medley relay: 1. Reading, 1:49.90; 2. Wellesley, 1:51.74; 3. Natick, 1:52.85; 4. Belmont, 1:54.85; 5. Marshfield, 1:55.58; 6. Melrose, 1:55.68

50 freestyle: 1. Kerrigan Hemp, Central Catholic, 24:02; 2. Alyvia Petrozza, Central Catholic, 24.43; 3. Samantha D’Alessandro, Melrose, 24.59; 4. Alana Loughman, Reading, 24.62; 5. Sophie Butte, Belmont, 24.89; 6. Enya Gamble, Wellesley, 25.18

200 free: 1. Kate Fosburgh, Winchester, 1:54.08; 2. Hana Batt, Natick, 1:57.38; 3. Molly Jones, Reading, 1:57.43; 4. Molly Williams, Melrose, 1:58.98; 5. Gracie Meisner, Wellesley, 1:59.97; 6. Maura Letendre, Reading, 2:00.18

200 free relay: 1. Reading, 1:39.31; 2. Natick, 1:41.26; 3. Wellesley, 1:41.67; 4. Central Catholic 1:42.60; 5. Winchester, 1:44.53; 6. Melrose, 1:45.06

100 free: 1. Molly Hamlin, Reading, 52.70; 2. Samantha D’Alessandro, Melrose, 53.09; 3. Alana Loughman, Reading, 53.61; 4. Nellie Thompson, Wellesley, 54.44; 5. Sophia Butte, Belmont, 54.73; 6. Anna Glass, Ursuline, 54.81

500 free: 1. Kate Fosburgh, Winchester, 5:05.5; 2. Hana Batt, Natick, 5:16.63; 3. Molly Williams, Melrose, 5:18.32; 4. Marlena Reinhard, Notre Dame (H), 5:22.7; 5. Libby Gormley, Uruline, 5:25.38; 6. Emily Dobrindt, Milton, 5:25.42

1-meter diving: 1. Kate Mullin, Wellesley, 541; 2. Emma Trioano, Notre Dame (H), 461.55; 3. Maddie Doyle, Reading, 430.45; 4. Cecilia Burke, Central Catholic, 429.35; 5. Emma Petrovich, Wellesley, 407.85; 6. Gabrielle Hebert, Notre Dame (H), 391.4

100 backstroke: 1. Kerrigan Hemp, Central Catholic, 56.82; 2. Riley Moeykens, Marshfield, 58.55; 3. Mackenzie Day, Stoneham, 58.96; 4. Molly Jones, Reading, 1:00.27; 5. Taylor Eck, Ursuline, 1:00.27; 6. Jillian Rhodes, Reading, 1:01.29

100 breaststroke: 1. Anna Roberts, Reading, 1:05.68; 2. Olivia Mozoki, Marshfield, 1:07.84; 3. Kayla Loughman, 1:09.85; 4. Sophie Chen, Wellesley, 1:10.11; 5. Virginia Guanci, Melrose, 1:10.50; 6. Julia Zimmer, Wellesley, 1:10.98

100 butterfly: 1. Alyvia Petrozza, Central Catholic, 56.58; 2. Molly Hamlin, Reading, 58.00; 3. Gracie O’Connell, Stoneham, 59.21; 4. Riley Moeykens, Marshfield, 59.37; 5. Taylor Eck, Ursuline, 59.67; 6. Gracie Meisner, Wellesley, 59.79

200 individual medley: 1. Anna Roberts, Reading, 2:10.9; 2. Gracie O’Connell, Stoneham, 2:11.24; 3. Bridgette Grothman, Natick, 2:12.24; 4. Jillian Rhodes, Reading, 2:14.37; 5. Olivia Mozoki, Marshfield, 2:14.86; 6. Virginia Guanci, Melrose, 2:15.33

400 free relay: 1. Reading, 3:40.05; 2. Wellesley, 3:42.62; 3. Belmont, 3:45.01; 4. Central Catholic, 3:45.33; 5. Ursuline, 3:47.71; 6. Winchester, 3:49.03